Ieguldījums kultūrā nav jāattaisno, pamatojoties uz pieņēmumu, kādēļ tas ir izdevīgi monetārā izteiksmē, tāpat kā cilvēka dzīvībai nav nosakāma cena.

Briges nodoma deklarācija (pieņemta 2010. gada 10. decembrī Beļģijas prezidentūras organizētā konferencē „Kultūras mantojums: Eiropas resurss. Ieguvumi no mijiedarbības”)

Konferencē, kas pulcināja Eiropas Savienības valstu pārstāvjus – ekspertus kultūras mantojuma nozarē, tika apspriests gan kultūras mantojuma jēdziens, gan tā aizsardzība un mūsdienu izaicinājumi, kā arī tika pieņemta „Briges nodoma deklarācija”, kas nākotnē varētu kalpot jaunu iniciatīvu izstrādāšanai kultūras mantojuma saglabāšanas nozarē.
Konferences lektori norādīja uz ieguldījumu, kādu kultūras mantojums dod sabiedrībai, sākot no ekonomiskā līdz pat ekoloģiskajam ieguldījumam, kā arī ieguldījumu kultūras daudzveidības saglabāšanā.
Konferences dalībnieki uzsvēra mūsdienu situācijā kultūras mantojuma jomai svarīgas nostādnes: teritoriālās kohēzijas un reģionālās attīstības nozīme kultūras mantojuma vērtības izcelšanai; kultūras mantojuma paustā stāsta izzināšana, izpratne un popularizēšana; kultūras mantojuma vispusīgā ietekme uz dažādām politikām un nozarēm (lauksaimniecība, vide, izglītība, pilsētplānošana, pētniecība, mediji).
Konferences lektors Simon Thurley, English Heritage izpilddirektors, vērsa dalībnieku uzmanību, ka arvien biežāk kultūras mantojuma saglabāšanas nepieciešamības pierādīšanai tiek pieprasīts ekonomisks pamatojums, tomēr, viņaprāt, ieguldījums kultūrā nav jāattaisno, pamatojoties uz pieņēmumu, kādēļ tas ir izdevīgi monetārā izteiksmē, tāpat kā cilvēka dzīvībai nav nosakāma cena. Kultūras mantojuma saglabāšana argumentējama, pamatojoties uz pašu kultūras vērtību. Svarīgi, ko konkrētais kultūras mantojums nozīmē sabiedrībai – ko nozīmē pati vēsture, nevis vēsturiskās paliekas.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s